• Kościół parafialny

  • Kościół parafialny

  • Kościół parafialny

  • Kościół parafialny

  • Kościół parafialny

 

 Stałe, cykliczne spotkania grup duszpasterskich i innych w naszej parafii (także w czasie wakacji):

  • W każdą niedzielę od godz. 1500 do 1600 - Godzina Miłosierdzia, wystawienie Najśw. Sakramentu i indywidualna adoracja.
  • W pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 800 comiesięczna Msza św. w intencji Kółek Różańcowych.
  • W ostatnią niedzielę miesiąca, o godz. 1200 „Msza święta Rycerska”, czyli w intencji Rycerzy Kolumba. Spotkanie Rycerzy w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 1900.
  • W każdą II Niedzielę Miesiąca na sumie o godz. 1200 – Msza św. za Legion Maryi. Natomiast spotkania Legionu Maryi odbywają się co tydzień w dniach wyznaczonych na spotkaniu.
  • W każdą niedzielę o godz. 1715 odbywają się w sali pod plebanią mitingi AA.
  • W środy o godz. 18.00 Msza św. i Nowenna do M. B. Nieustającej Pomocy.
  • W piątki Koronka do Miłosierdzia Bożego.
  • W I Czwartek, I Piątek i I Sobotę miesiąca Nabożeństwo o godz. 18.00

 

 ******************************************************

Rodzinna Poradnia Specjalistyczna „Miłość i Odpowiedzialność”

 

Dzięki staraniom „Miłość i Odpowiedzialność” (MiO) powstała inicjatywa: „Rodzinna Poradnia Specjalistyczna MiO" realizowana w ramach projektu „Polskie Inicjatywy Poradnicze” dofinansowanego ze środków Rządowego Programu Wspierania Organizacji Poradniczych na lata 2023-2033. Operatorami Projektu są: „Fundacja Przestrzeń Lokalna, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”. W ramach tej inicjatywy serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy potrzebują wsparcia na BEZPŁATNE konsultacje z PSYCHOLOGIEM, PEDAGOGIEM I DORADCĄ ŻYCIA RODZINNEGO. Działania te są odpowiedzią na wiele pytań i problemów z jakimi zgłaszali się ludzie zarówno do Wydziału Duszpasterstwa Rodzin jak i do Parafialnych Poradni Rodzinnych. Mamy ogromne nadzieje, że nasza praca przyniesie pożytek i dobre owoce.

Więcej informacji dotyczących BEZPŁATNYCH DYŻURÓW pod numerem telefonu: 721-041-730.

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Kieleckiej:
Stowarzyszenie Miłość i Odpowiedzialność ODDZIAŁ KIELECKI
Aleja IX Wieków Kielc 15 a, lok. 2
25-516 Kielce

Rodzina to przyszłość, wielkie zadanie, wyzwanie i ogromna nadzieja. Dostrzegamy to wszystko, starając się odkrywać wezwanie do służby dla małżeństw i rodzin.

Często to nasze osobiste doświadczenia i chęć dzielenia się z innymi dobrem, jakie sami w życiu otrzymaliśmy, doprowadziło nas do tego aby rozpocząć tę wyjątkową misję w Kościele. Nasza posługa często bywa kojarzona tylko ze spotkaniami przed ślubem. Jest to oczywiście jeden z elementów naszej działalności. Narzeczeni spotykają się z nami podczas przygotowań do sakramentu małżeństwa w parafialnych poradniach rodzinnych. Spotkania te dotyczą zagadnień związanych z metodami rozpoznawania płodności, odpowiedzialnym rodzicielstwem i etyką życia chrześcijańskiego.

Nasza obecność w służbie rodzinie nie jest zawężona tylko do przygotowania do małżeństwa. Poradnie są otwarte dla każdego, kto potrzebuje pomocy, zarówno jeśli chodzi o metody rozpoznawania płodności, a także problemy dotyczące życia w rodzinie i małżeństwie. Wiemy, że dziś poradnictwo rodzinne powinno być wyspecjalizowane, naszym celem jest jak najlepsza służba ludziom. Podejmujemy wiele kroków, aby poradnictwo w naszej diecezji stawało się nowocześniejsze, a przez to aby pomoc stała się skuteczniejsza. Dziś dysponujemy już opracowanymi pakietami materiałów dla narzeczonych, odnowionymi tablicami dla nauki metod rozpoznawania płodności, katalogiem aktualnie posługujących doradców, staramy się podejmować inicjatywy podnoszące nasze kwalifikacje. Wiele z tych działań podejmujemy dzięki sformalizowaniu naszej grupy, w ubiegłym roku powstał Kielecki Odział Stowarzyszenia Miłość i Odpowiedzialność, a tym samym otworzyły się przed nami nowe możliwości.

Ewa Strojwąs
WICEPREZES STOWARZYSZENIA MIŁOŚĆ I ODPOWIEDZIALNOŚĆ, ODDZIAŁ KIELECKI,
DORADCA ŻYCIA RODZINNEGO W PARAFIALNEJ PORADNI RODZINNEJ
PRZY PARAFII ŚW. JÓZEFA ROBOTNIKA W KIELCACH

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

PARAFIALNA KSIĘGA TRZEŹWOŚĆI jest wyłożona na ołtarzu Jezusa Miłosiernego.

Do Księgi Trzeźwości mogą wpisać się osoby, które podejmują abstynencję, czyli wstrzemięźliwość, post od:

  • picia alkoholu
  • częstowania alkoholem
  • wydawania pieniędzy na alkohol

 Przyrzeczenie można podjąć na dowolny czas: miesiąc, rok, lub na całe życie, Wielki Post... Do niniejszej Księgi należy wpisać: datę, Imię (można wpisać Nazwisko i adres) oraz czas podjętego postanowienia.

Od podjętego przyrzeczenia nie ma dyspensy. Złamanie przyrzeczenia wymaga wyspowiadania się i podjęcie pokuty z tym związanej nałożonej przez spowiednika.

Podjęta abstynencja nie zabrania:

  • przyjmowania leków na bazie alkoholu
  • jedzenia potraw, słodyczy, deserów polanych albo nasączonych alkoholem
  • przyjmowania Komunii św. po dwoma postaciami (Krwi Pańskiej) podczas Mszy św.

 

++++++++++++++++++++++++++++++

Zachęcam dzieci do śpiewania w naszym parafialnym dziecięco-młodzieżowym chórku. Niech to będzie dla nich okazja do zaangażowania się w piękniejszym przeżyciu liturgii w kościele, do występów na różnego rodzaju festiwalach, do zdobycia nagród ... 

    ***************************************

           Tygodnik „Niedziela” z dnia 11 września 2022 r. podejmuje temat uzależnienia dzieci od smartfonów:

Psycholodzy i terapeuci biją na alarm: lawinowo rośnie liczba dzieci, które wymagają interwencji specjalisty, ponieważ wykazują klasyczne objawy uzależnienia – tym razem w grę wchodzą nie narkotyki, dopalacze, alkohol czy papierosy, lecz niewinne z pozoru smartfony. W specjalnej broszurce można znaleźć wyjaśnienie, dlaczego urządzenia te stały się tak bardzo niebezpieczne dla dzieci i młodzieży, oraz porady, jak pomóc młodym osobom uzależnionym od nich.

                                       

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

 

Konferencja dla małżonków wygłoszona przez P-wa Grzybowskich z okazji Dnia Męża i Żony w dniu 10 lipca 2022 r. jest na naszej stronie internetowej (w zakładce: TRANSMISJA ONLINE). Zachęcam do jej wysłuchania zarówno małżonków jak i młodych, narzeczonych ...

   

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

 

                       Informacja dla Ukraińców:

Liturgia greckokatolicka odbywa się w Auli Centrum Duszpasterskiego WESOŁA54, ul. Wesoła 54 w Kielcach, w niedziele o godz. 10:00

 

Liturgia prawosławna sprawowana jest w Cerkwi prawosławnej św. Mikołaja przy ul. Bodzentyńskiej 46 w Kielcach, w niedziele o godz. 10:00

 ************************************************************

  

               Fałszywe dokumenty ukończenia kursu przedmałżeńskiego

 

 Kuria Diecezjalna w Kielcach na prośbę Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski oraz Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, przesyła  otrzymane od Prowincjała Polskiej Prowincji Dominikanów zawiadomienie o  sprzedawaniu na portalach internetowych fikcyjnych zaświadczeń ukończenia kursów dla narzeczonych, rzekomo wystawianych przez klasztory dominikańskie w Polsce

W załączeniu przesyłamy przekazaną przez Sekretariat Polskiej Prowincji Dominikanów dokumentację, zawierającą fałszywe pieczęcie klasztorów dominikańskich, fałszywą pieczątkę z nazwiskiem Mirosław Pilśniak OP (który nie działa i nie działał „z upoważnienia proboszcza”) oraz najprawdopodobniej fikcyjnej doradczyni z poradni przedślubnej, Marii Kaszuby. Przedstawiony proces podrabiania dokumentów jest niedopuszczalny.

Zwracamy się z prośbą do Czcigodnych Księży Proboszczów i Wikariuszy oraz osób posługujących w kancelariach parafialnych, aby zwracali uwagę na dokumenty jakie petenci przedstawiają w kancelarii parafialnej, aby unikać działania automatycznego i rutynowego, na których bazują fałszerze.

Przypominamy jednocześnie, że zaświadczania wystawiane przez internetowy portal "nauki.plsą fałszywe i nie można ich przyjmować do dokumentacji przedmałżeńskiej.

 

Ks. Sebastian Wieczorówek

Notariusz Kurii

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

                                                 Przynależność do Parafii

Czasem mamy wątpliwości gdzie jest nasza parafia, mieszkamy gdzie indziej, zameldowani jesteśmy gdzie indziej, a chodzimy do kościoła jeszcze gdzie indziej. Jeśli dodamy do tego sytuacje częstych wyjazdów za granicę, pytanie staje się na pewno uzasadnione.

Co mówi na ten temat Kodeks Prawa Kanoniczego:

              Kan. 515

§1. Parafia jest określoną wspólnotą wiernych, utworzoną na sposób stały w Kościele partykularnym, nad którą pasterską pieczę, pod władzą biskupa diecezjalnego, powierza się proboszczowi jako jej własnemu pasterzowi.

              Kan. 518

Z zasady ogólnej parafia powinna być terytorialna, a więc obejmująca wszystkich wiernych określonego terytorium. Gdzie jednak jest to wskazane, należy tworzyć parafie personalne, określone z racji obrządku, języka, narodowości wiernych, jakiegoś terytorium, albo z innego jeszcze powodu.

             Kan. 102

§1. Zamieszkanie stałe nabywa się takim przebywaniem na terytorium jakiejś parafii lub przynajmniej diecezji, które albo jest połączone z zamiarem pozostania tam na stałe, jeśli nic stamtąd nie odwoła, albo trwało przez pełnych pięć lat.

§2. Tymczasowe zamieszkanie nabywa się przez takie przebywanie na terenie jakiejś parafii lub przynajmniej diecezji, które albo jest połączone z zamiarem pozostania tam przynajmniej przez trzy miesiące, jeśli nic stamtąd nie odwoła, albo przedłużyło się rzeczywiście do trzech miesięcy.

§3. Stałe lub tymczasowe zamieszkanie na terenie parafii nazywa się parafialnym; na terenie diecezji – chociażby nie w parafii – diecezjalnym.

              Kan. 107

§1. Zarówno przez zamieszkanie stałe jak i tymczasowe, każdy uzyskuje własnego proboszcza oraz ordynariusza.

 

Wnioski z powyższego zestawienia Kanonów:
Prawo Kanoniczne nie posługuje się pojęciem „zameldowania”. Przynależność do parafii zależy od „zamieszkania” czyli faktycznego przebywania na terytorium parafii. Dlatego w zwykłej sytuacji, wszelkie formalności dotyczące udzielania sakramentów chrztu, I komunii św., bierzmowania, małżeństwa oraz celebracji pogrzebu katolickiego są prowadzone zgodnie z przepisami Prawa Kanoniczego czyli wg zamieszkania w parafii.

Stąd bardzo ważna jest obecność wiernych podczas wizyty duszpasterskiej, jako potwierdzenie przebywania na terytorium parafii.

Dobrym obyczajem jest, że nowi mieszkańcy naszej parafii zgłaszają w kancelarii fakt swojego zamieszkania.

 

W myśl Prawa Kościelnego jest się parafianinem parafii, na terenie której dana osoba zamieszkuje ponad miesiąc, z zamiarem dłuższego przebywania. Nie jest brany pod uwagę adres zameldowania czy parafia chrztu, czy I Komunii św. Liczy się aktualne zamieszkanie.

Jeśli chcemy uzyskać zaświadczenie o możliwości pełnienie funkcji ojca chrzestnego / matki chrzestnej, bądź świadka bierzmowania – to trzeba się zgłosić do kancelarii w parafii aktualnego zamieszkania, a nie zameldowania albo chrztu, czy I Komunii św. Po takie zaświadczenie zgłasza się osobiście osoba zainteresowana, a nie za pośrednictwem babci, rodziców, czy znajomych – przepisy RODO nie pozwalają osobom trzecim wydawać jakichkolwiek zaświadczeń.

Po metrykę chrztu przed zawarciem sakramentu małżeństwa osoba zainteresowana zgłasza się w kancelarii parafii, w której odbył się chrzest. Taki odpis chrztu jest ważny pół roku.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++