• Kościół parafialny

  • Kościół parafialny

  • Kościół parafialny

  • Kościół parafialny

  • Kościół parafialny

Tradycyjny apel o podjęcie w sierpniu – w imię racji religijnych, moralnych i patriotycznych – dobrowolnej abstynencji skierował do Polaków Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Apel skierowany jest przede wszystkim do wierzących, aby w duchu odpowiedzialności za swoje życie, życie bliskich i wszystkich, których Bóg stawia na ich drodze, podjęli post w intencji trzeźwości narodu. Sierpień od lat obchodzony jest w Kościele w Polsce jako miesiąc abstynencji. Apel o rezygnację z używania alkoholu w sierpniu jest zachętą, a nie nakazem.

W Apelu czytamy m.in., że „dobrowolny post od alkoholu podejmowany z motywów religijnych pomaga w rozwoju duchowym i w zjednoczeniu z Chrystusem, który jest jedynym Dawcą prawdziwej wolności...  Jest to też piękne świadectwo w społeczeństwie, które ma poważne problemy z praktykowaniem cnoty trzeźwości. To świadectwo jest konieczne, aby skutecznie przeciwdziałać ogromnemu cierpieniu milionów ludzi w naszej Ojczyźnie”. Bł. kard. Stefan Wyszyński mówił: „Troska o trzeźwość, to Polska racja stanu”.

 

PARAFIALNA KSIĘGA TRZEŹWOŚCI

Jest ona wyłożona na ołtarzu Jezusa Miłosiernego. Do Księgi Trzeźwości wpisują się osoby, które podejmują abstynencję, czyli wstrzemięźliwość, post od:

  • picia alkoholu
  • częstowania alkoholem
  • wydawania pieniędzy na alkohol

 Przyrzeczenie można podjąć na dowolny czas: miesiąc, rok, lub na całe życie, Wielki Post... Do niniejszej Księgi należy wpisać: datę, Imię (można wpisać Nazwisko i adres) oraz czas podjętego postanowienia.

Od podjętego przyrzeczenia nie ma dyspensy. Złamanie przyrzeczenia wymaga wyspowiadania się i podjęcie pokuty z tym związanej nałożonej przez spowiednika.

Podjęta abstynencja nie zabrania:

  • przyjmowania leków na bazie alkoholu
  • jedzenia potraw, słodyczy, deserów polanych albo nasączonych alkoholem
  • przyjmowania Komunii św. po dwoma postaciami (Krwi Pańskiej) podczas Mszy św.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ 

Rodzinna Poradnia Specjalistyczna „Miłość i Odpowiedzialność”

 

Dzięki staraniom „Miłość i Odpowiedzialność” (MiO) powstała inicjatywa: „Rodzinna Poradnia Specjalistyczna MiO" realizowana w ramach projektu „Polskie Inicjatywy Poradnicze” dofinansowanego ze środków Rządowego Programu Wspierania Organizacji Poradniczych na lata 2023-2033. Operatorami Projektu są: „Fundacja Przestrzeń Lokalna, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”. W ramach tej inicjatywy serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy potrzebują wsparcia na BEZPŁATNE konsultacje z PSYCHOLOGIEM, PEDAGOGIEM I DORADCĄ ŻYCIA RODZINNEGO. Działania te są odpowiedzią na wiele pytań i problemów z jakimi zgłaszali się ludzie zarówno do Wydziału Duszpasterstwa Rodzin jak i do Parafialnych Poradni Rodzinnych. Mamy ogromne nadzieje, że nasza praca przyniesie pożytek i dobre owoce.

Więcej informacji dotyczących BEZPŁATNYCH DYŻURÓW pod numerem telefonu: 721-041-730.

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Kieleckiej:
Stowarzyszenie Miłość i Odpowiedzialność ODDZIAŁ KIELECKI
Aleja IX Wieków Kielc 15 a, lok. 2
25-516 Kielce

Rodzina to przyszłość, wielkie zadanie, wyzwanie i ogromna nadzieja. Dostrzegamy to wszystko, starając się odkrywać wezwanie do służby dla małżeństw i rodzin.

Często to nasze osobiste doświadczenia i chęć dzielenia się z innymi dobrem, jakie sami w życiu otrzymaliśmy, doprowadziło nas do tego aby rozpocząć tę wyjątkową misję w Kościele. Nasza posługa często bywa kojarzona tylko ze spotkaniami przed ślubem. Jest to oczywiście jeden z elementów naszej działalności. Narzeczeni spotykają się z nami podczas przygotowań do sakramentu małżeństwa w parafialnych poradniach rodzinnych. Spotkania te dotyczą zagadnień związanych z metodami rozpoznawania płodności, odpowiedzialnym rodzicielstwem i etyką życia chrześcijańskiego.

Nasza obecność w służbie rodzinie nie jest zawężona tylko do przygotowania do małżeństwa. Poradnie są otwarte dla każdego, kto potrzebuje pomocy, zarówno jeśli chodzi o metody rozpoznawania płodności, a także problemy dotyczące życia w rodzinie i małżeństwie. Wiemy, że dziś poradnictwo rodzinne powinno być wyspecjalizowane, naszym celem jest jak najlepsza służba ludziom. Podejmujemy wiele kroków, aby poradnictwo w naszej diecezji stawało się nowocześniejsze, a przez to aby pomoc stała się skuteczniejsza. Dziś dysponujemy już opracowanymi pakietami materiałów dla narzeczonych, odnowionymi tablicami dla nauki metod rozpoznawania płodności, katalogiem aktualnie posługujących doradców, staramy się podejmować inicjatywy podnoszące nasze kwalifikacje. Wiele z tych działań podejmujemy dzięki sformalizowaniu naszej grupy, w ubiegłym roku powstał Kielecki Odział Stowarzyszenia Miłość i Odpowiedzialność, a tym samym otworzyły się przed nami nowe możliwości.

Ewa Strojwąs
WICEPREZES STOWARZYSZENIA MIŁOŚĆ I ODPOWIEDZIALNOŚĆ, ODDZIAŁ KIELECKI,
DORADCA ŻYCIA RODZINNEGO W PARAFIALNEJ PORADNI RODZINNEJ
PRZY PARAFII ŚW. JÓZEFA ROBOTNIKA W KIELCACH

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

***********************************************************