• Kościół parafialny

  • Kościół parafialny

  • Kościół parafialny

  • Kościół parafialny

  • Kościół parafialny

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

    Planowana trasa Drogi Krzyżowej w piątek, 31 marca 2023 r.:

************************************************************************************************************

++++++++++++++++++++++++++++++++++

Kiedy będą chcieli zniszczyć Naród Polski to zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego Narodubł. kard. Stefan Wyszyński

 

++++++++++++++++++++++++++++++++

Peregrynacja Ikony św. Józefa w naszej Parafii od 4 do 11 marca 2023 r.

Zamierzeniem peregrynacji jest to, aby w klimacie modlitwy i współpracy z łaską Bożą podejmować gruntowną i systematyczną pracę mającą na celu ewangeliczne spojrzenie na rodzinę, jej trwałość, sakramentalną świętość i niezastąpioną rolę w wychowaniu i przekazywaniu wiary następnym pokoleniom.

Zadaniem peregrynacji staje się ponowne uświadomienie małżonkom znaczenia religijnych wartości życia rodzinnego, takich jak wspólna modlitwa, niedzielna Msza święta, częsta spowiedź i Komunia Święta oraz pogłębianie znajomości prawd wiary. Program peregrynacji został tak przygotowany, aby w jego centrum znalazła się rodzina.

Józef z Nazaretu uczy nas tego, jak wielką wartość stanowi rodzina. Ona jest wspólnotą, komunią osób zjednoczonych miłością.
W obliczu wielorakich działań, godzących w świętość i trwałość rodziny, mających na celu degradację godności i powołania człowieka, chcemy szukać skutecznych metod, by współpracując z łaską Chrystusa Pana, przyjść z pomocą zagubionej ludzkości.

 

Program Peregrynacji Ikony św. Józefa w Parafii Łosień

5 – 11 marca 2023 r.

Niedziela, 5 marca

Za wstawiennictwem św. Józefa, Głowy Świętej Rodziny, modlimy się:

  • za rodziny naszej Parafii: o jedność, miłość wzajemną, świętość i dzietność rodzin,
  • za rodziny zagrożone kryzysem,
  • dobrych, ofiarnych i odpowiedzialnych rodziców.

Akt zawierzenia naszej parafii św. Józefowi.

 

Poniedziałek, 6 marca

Za wstawiennictwem św. Józefa, ziemskiego ojca Syna Bożego, modlimy się za dzieci

  • wzrost w łasce i mądrości,
  • światło Ducha Świętego w nauce,
  • właściwe korzystanie z mediów społecznościowych i nie zamykanie się w świecie wirtualnym,
  • właściwe wychowanie młodego pokolenia w szkole i w domu.

 

Wtorek, 7 marca

Za wstawiennictwem św. Józefa, męża najwierniejszego i wzoru pracujących, modlimy się

  • ducha ojcostwa dla mężczyzn,
  • za mężczyzn przygotowujących się do małżeństwa,
  • modlitwy o dobrą żonę.

 

Środa, 8 marca (Dzień Kobiet)

Do św. Józefa, męża Maryi, zwracamy się z modlitwą:

  • odwagę i entuzjazm macierzyństwa dla kobiet,
  • za matki w stanie błogosławionym,
  • za dziewczęta przygotowujące się do małżeństwa
  • modlitwy o dobrego męża.

 

Czwartek, 9 marca

Za wstawiennictwem św. Józefa, Opiekuna i Patrona Kościoła kierujemy naszą modlitwę za kapłanów i siostry zakonne oraz o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne z naszej Parafii

 

Piątek, 10 marca

Wstawiennictwu św. Józefa polecamy Rycerzy Kolumba z naszej Parafii, ich rodziny oraz inne grupy, wspólnoty duszpasterskie Parafii tj. Legion Maryi, Szafarzy Komunii św., ministrantów, Krąg Biblijny, Kółka Różańcowe …

 

Sobota, 11 marca

Pożegnanie Obrazu św. Józefa i przekazanie do Parafii Chmielnik.

+++++++++++++++++++++++++++

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Za śp. Marię Król, z racji pogrzebu zostały zamówione Msze św., będą one odprawione w naszym kościele:

1) od naszej Parafii - 24 marca - w 30-ty dzień śmierci, godz. 18.00

2) od Legionu Maryi - 9 marca, godz. 18.00

3) od Rycerzy Kolumba - 21 kwietnia, godz. 18.00

4) od Szafarzy Komunii św. - 6 kwietnia, godz. 18.00 (w Wielki Czwartek)

5) od dyrekcji i pracowników Szkoły Podstawowej w Łosieniu - 27 marca, godz. 11.00 (podczas rekolekcji)

6) od Wiesława i Moniki Sidło z dziećmi - 9 kwietnia, godz. 12.00

 ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

KATECHEZY PRZEDMAŁŻEŃSKIE W DIECEZJI KIELECKIEJ

 

KIELCE, św. Franciszka z Asyżu,
6-7 oraz 13 maja 2023 (sobota-niedziela-sobota). Trzy dni stanowią cały kurs. Zapisy online lub w kancelarii parafialnej; https://kapucynikielce.pl/ 
  
 
 

         *********************************************************

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Nasza Parafia ma za patronkę Najświętszą Maryję Pannę w tajemnicy Jej Bożego Macierzyństwa. Drugim patronem jest św. Izydor zwany Oraczem, bądź Rolnikiem.  Kim był? Czego w swoim prostym , wiejskim życiu dokonał? W poznaniu jego życiorysu mają nam dopomóc malowidła, które pojawiły się w naszym kościele. Przedstawiają one  Cuda św. Izydora   

 

I.  Św. Izydor oraz jego żona, bł. Maria Toribia (z Cabez), doświadczyli wielkiego dobrodziejstwa za pośrednictwem Najświętszej Maryi Panny, do której mieli wielką cześć. Żyli spokojnie i szczęśliwie. Pewnego dnia ich kilkuletni synek (miał na imię Illan) wpadł do głębokiej studni. Nieszczęśliwi rodzice widząc, że wszelka ludzka pomoc już  na nic się przyda, ze łzami zaczęli wołać pomocy Matki Bożej. Nie zawiodła ich ufność w Jej opiekę. Woda w studni nagle sama się podniosła i wyrzuciła na wierzch dziecko żywe i zupełnie zdrowe, mimo że znajdowało się długi czas pod wodą i wszyscy byli pewni, że już nie żyje.

 Izydor z żoną do Matki Bożej gorącą prośbę zanosi

I syn utopiony, ze studni uratowany, ręce z radości podnosi

 

II.  Izydor wydobył wodę z ziemi uderzeniem laski … podczas suszy. Izydor uderzył laską w ziemię i wypłynęło źródło wody i w ten sposób mieszkańcy, a także zwierzęta woły, owce, kozy, kury … zostali uratowani od suszy, a więc od głodu.

Izydor laską w ziemię uderza – woda płynie obficie

Stąd radość wielka, że susza nie zniszczy już dobytek i życie

 

III.  Jego modlitwom polecano się w najcięższych przypadkach, często doznając cudownych jej skutków. Tego doświadczył i sam gospodarz, u którego pracował. Córka Juana Vargasa po długiej i ciężkiej chorobie umarła. Stroskani rodzice uciekli się do pośrednictwa Izydora. Ujęty wielką litością nad smutkiem swoich gospodarzy, Izydor upadł na kolana, a po chwili gorącej modlitwy wskrzesił dziewczynkę wobec wielu osób tam wówczas zgromadzonych.

Dziewczę młode umarło czym żałość rodzicom sprawiła

Na widok ten smutny cud wskrzeszenia modlitwa Izydora uprosiła

 

IV.  Izydor i Maria słynęli z dobroczynności. Wychodziła ona czasami poza granice ludzkiej kalkulacji. Pewnej soboty przyszło im podzielić się jedzeniem z wieloma biednymi. Kiedy do drzwi zapukał kolejny biedny, Izydor spytał Marię, czy nie zostało w garnku jeszcze trochę jedzenia. Święta zapewniała, że nie, ale ponieważ Izydor nie dawał za wygraną, postanowiła pokazać mu pusty garnek. Jakie było jej zdziwienie, kiedy weszła do kuchni i zobaczyła, że … garnek znowu napełnił się jedzeniem.

Nakarmienie ptaków podczas ciężkiej zimy… Szedł do młyna i widząc zmarznięte, głodne ptactwo polne zrobił dziurę w worku i szedł do młyna. Kiedy doszedł okazało się, że worek jest pełny…

Garnek ze strawą się nie wyczerpuje

Kiedy Izydor miłosierdzie biednym okazuje

 

V.  Czterdzieści lat po śmierci, w 1212 r., ekshumowano zwłoki Izydora i jakie było zdziwienie wszystkich, kiedy okazało się, że nie uległo ono zepsuciu. I to pomimo tego, że było zawinięte tylko w prześcieradło, a miejsce, gdzie było złożone zalewane było wodą. Nie rozłożone ciało świętego Izydora do dziś jest przechowywane w kościele św. Andrzeja w Madrycie.

W kilka miesięcy po tym cudownym wydarzeniu miała miejsce jedna z większych bitew wojsk chrześcijańskich z muzułmanami o wyzwolenie Hiszpanii. Król Alfons VIII udał się z armią na południe, ale drogę zasłaniały mu góry. Przełęcze były obsadzone przez wojska muzułmańskie. W pewnym momencie w obozie chrześcijańskim pojawił się ubogi pasterz, który zaoferował pomoc w przeprowadzeniu armii. Król zaufał przybyszowi, przeszedł przez góry i stoczył zwycięską bitwę niedaleko Navas de Tolosa. W drodze powrotnej do swojej rezydencji w Burgos na północy Hiszpanii (Madryt nie był jeszcze stolicą) król zapragnął oddać cześć relikwiom świętego rolnika. Wieść o zachowaniu się ciała dotarła przecież i do niego. Kiedy otworzono wieko sarkofagu, król wykrzyknął: „To ten pasterz, który pokazał mi drogę!”.

Izydor jako pasterz, przez króla nie poznany

przeprowadził wojsko na zwycięską bitwę przeciw muzułmany

 

*****************************************************

 5 lutego: wspomnienie św. Agaty

 

 

"Bezpieczna chata, gdzie św. Agata"

Św. Agata: patronka w pożarach i nowotworach piersi

 

Historia życia świętej Agaty do złudzenia przypomina losy niedawno wspominanej świętej Agnieszki. Obie były piękne, młode, a kiedy przyjęły chrzest, całkowicie oddały się Chrystusowi. I były Mu wierne nawet wówczas, gdy starający się o ich ręce mężczyźni skazali je na męczeńską śmierć.

 

Agata znaczy dobra

Urodziła się na Sycylii w miejscowości Katana około roku 235, w bardzo zamożnej rodzinie. Rodzice dali jej na imię Agata, co w języku greckim oznacza „dobra” i troszczyli się o chrześcijańskie wychowanie córki. Kiedy przyjęła chrzest, oddała całe swoje życie Chrystusowi składając śluby czystości. Była jednak tak piękna, że nie brakowało wokół niej młodzieńców starających się o jej rękę. Wzbudziła nawet zainteresowanie u Kwincjana, namiestnika Sycylii. A gdy go odrzuciła, także dlatego, że był poganinem, szukał on sposobności, aby się na niej zemścić. Okazja pojawiła się sama, gdy cesarz Decjusz na nowo rozpoczął prześladowania chrześcijan.

 

Bezwzględny tyran

Kwincjan jednak najpierw oddał Agatę pod opiekę kurtyzany Afrodyzji. Miał bowiem nadzieję, że gdy dziewczyna zazna przyjemności cielesnych, sama porzuci swoją wiarę. Tak jednak się nie stało i po trzydziestu dniach Afrodyzja przyprowadziła Agatę z powrotem do namiestnika, który skazał dziewczynę na okrutne tortury. Ciało Agaty szarpano hakami i przypalano rany, a gdy to nie przyniosło pożądanych efektów odcięto jej piersi. I pozostawiono na pewną śmierć. Jednak jak można przeczytać w Żywotach Świętych Pańskich na wszystkie dni roku z roku 1937, Agata została cudownie uzdrowiona przez św. Piotra, który przyszedł do niej do celi. Całe więzienie zostało wówczas napełnione oślepiającym blaskiem, przed którym uciekli przerażeni strażnicy zostawiając otwarte drzwi. Wszyscy współwięźniowie Agaty odzyskali wolność, ale ona została w swojej celi. Nie chciała bowiem narazić strażników na okrutne kary, które groziły im po ich ucieczce. Dziewczyna znów została postawiona przed sądem Kwincjana, który tym razem rozkazał rzucić ją na rozżarzone węgle i spalić żywcem. W czasie wykonywania tego wyroku, ziemia się zatrzęsła. Zgromadzeni ludzie zaczęli domagać się ułaskawienia Agaty, a przerażony namiestnik uciekł. Agata zmarła na skutek odniesionych ran 5 lutego 251 roku.

 

Chleb i sól Agaty

„Chleb i sól świętej Agaty od ognia ustrzeże chaty” głosi polskie przysłowie. We wspomnienie świętej, zgodnie z wielowiekową tradycją, w kościołach poświęca się chleb i sólMają one chronić domy przed pożarami i piorunami. Dawniej w czasie pożaru wrzucano kawałki poświęconego chleba do płomieni, aby wiatr odwrócił pożar w przeciwnym kierunku. Podawano je również zwierzętom, by chroniły przed chorobami. I nie wiązało się z tym żadne działanie magiczne, ale głęboka wiara, że wszechmocny Bóg działa za wstawiennictwem świętych. 

 

Święta Agata chroni w czasie burz, pożarów, trzęsień ziemi, wybuchów wulkanu, sztormów i huraganów, jest patronką matek karmiących piersią i orędowniczką w chorobach nowotworowych piersi.

 

************************************************************************************************************

3 lutego

Święty Błażej od bólu gardła

Leczenie chorób ciała porzucił na rzecz leczenia duszy człowieka. Ostatecznie i tak został patronem od bólu gardła i krwotoków, a nawet specjalistą od chorób zwierząt.

Filozof i lekarz

Błażej należy do grona tych świętych z pierwszych wieków chrześcijaństwa, o których wiemy jedynie z legend i podań. Niewiele faktów z jego życia można znaleźć w historycznych źródłach. Prawdopodobnie pochodził z Cezarei Kapadockiej i studiował filozofię, ale ostatecznie został lekarzem. Stąd wniosek, że mógł pochodzić ze średniozamożnej rodziny, bowiem lekarzami zostawali wówczas jedynie wyzwoleni niewolnicy albo ich synowie. Szybko jednak porzucił leczenie chorób ciała i udał się na pustynię, aby całkowicie zająć się swoją duszą poprzez posty i modlitwę.

Biskup i więzień

Kiedy przebywał w odosobnieniu, zaczęło się nim interesować duchowieństwo oraz świeccy z położonej nieopodal Sebasty w Armenii. Po śmierci swojego biskupa, poprosili oni Błażeja, aby został ich pasterzem. Zgodził się. Nowy biskup mężnie, z wielkim oddaniem, prowadził powierzony sobie lud w czasach rządów cesarza Licyniusza i prześladowania chrześcijan. Wkrótce sam musiał uciekać z miasta. Ukrył się w jednej z pobliskich pieczar górskich i stamtąd dalej kierował swoją diecezją, umacniając wiernych słowem, modlitwą i postami. Niestety ktoś doniósł cesarzowi o miejscu pobytu biskupa. Błażej został aresztowany i wtrącony do więzienia, gdzie czekał na wyrok. Nadal niestrudzenie, nawet swoim współwięźniom głosił ChrystusaWielokrotnie namawiano go, aby odstąpił od wiary w zamian za ułaskawienie, ale biskup nie godził się na takie układy. W końcu poddano go okrutnym torturom, a gdy także one nie złamały Błażeja, ścięto go mieczem. Było to około 316 roku. 

Cudowne świece i jabłka

Jedna z legend o świętym Błażeju przypisuje mu uzdrowienie chłopca, któremu ość przebiła gardło i groziło mu uduszenie. Dlatego dziś biskup Sebasty czczony jest jako patron od chorób gardła i krwotoków. Przez wieki, w nawiązaniu do tego cudu, 3 lutego w dniu wspomnienia świętego Błażeja, we wszystkich kościołach palono tak zwane „błażejki”, czyli poświęcone świeczki, którymi udziela się specjalnego błogosławieństwa.

Kapłani po zakończeniu mszy świętej dotykają gardeł wiernych skrzyżowanymi, płonącymi świecami odmawiając modlitwę: „Wszechmogący Boże! Majestatu Twojego pokornie prosimy, aby przez zasługi i przyczynę św. Błażeja uwolnić nas raczył od bólu gardła i od wszelkiego złego na duszy i na ciele, abyśmy zdrowi i weseli mogli Ci służyć”. Zgodnie z „Rytuałem Rzymskim” obowiązującym przed Soborem święcono nie tylko świeczki, ale również owoce – przede wszystkim jabłka oraz chleb, wino i wodę. Miały być one stosowane w czasie choroby zarówno ludzi, jak i zwierząt.

Święty Błażej należy do grona Czternastu Wspomożycieli, czyli świętych, których wstawiennictwo u Boga Kościół katolicki uznał za wyjątkowo skuteczne, szczególnie w wypadku chorób. Jest patronem przede wszystkim lekarzy oraz osób pracujących głosem i chorych na gardło, a także opiekunem zwierząt domowych, zwłaszcza koni.

 

************************************************************************************************************

2 lutego - Święto Ofiarowania Pańskiego

Matki Bożej Gromnicznej

Msze św.: 9.00;  11.00  i  18.00

 

Poświęconą gromnicą zaznacza się znak krzyża na odrzwiach domu, bądź jak na tym obrazie, na belce stropu, powały
tzw. strzagarzu